Metin Oktay farkı

Ünlü eleştirmen ve yazar Memt Fuat, Cumhuriyet Gazetesi'ndeki 'Düşünceye Saygı' köşesinde, Metin Oktay'ın dördüncü ölüm yıl dönümü nedeniyle, onun futbolcu kişiliğinin çok farklı bir yönünü yansıtan güzel bir yazı yazmıştı. Bu yazının ilgili bölümünü aktarmakta yarar görüyoruz.

0
105

Golcüler, ilerde oynayanlar, oyun kurucular, futbolda en çok baskı altında tutulan, dolayısıyla en çok faul yapılan oyunculardır. Hele oyunun gidişini her an değiştirecek kadar etkiliyseler, savunma oyuncuları onları bezdirmek, oyundan düşürmek için sürekli faul yaparlar. Çoğu zaman da antrenörleri ister böyle faullü oynamalarını.

Bu futbolu çirkinleştiren, ama zayıf savunmaları güçlendiren bir taktiktir. Karşı takımın en etkili oyuncusunun başına gözü kara birini dikersiniz, iter kakar, tekmeler, sinir bozucu sözler eder, adamı oynayamaz duruma getirir…

Metin, tam anlamıyla böyle başına gözü kara biri dikilecek oyunculardandı. Bütün takımlar onu durdurmanın çarelerini arar, en güvendikleri, en sert adamlarına onu tutma görevini verirlerdi.

Faul yapılan bir oyuncu yere düştüğü zaman şöyle bir kafasını kaldırıp bakar. Bu bazen bir diklenme, bazen yakınma, en azından bir meraktır.

Metin ise kesinlikle dönüp bakmazdı kendisine faul yapanlara, sanki bir şey olmamış gibi davranırdı. Hele faul yapıldığını belirtmek için ses çıkarmak, hakem görsün diye kendini yere bırakmak gibi davranışlar hiç yoktu futbol anlayışında.

CEVAP VER

Yorum yap
Adınız